
Multipla skleroza je neozdravljiva kronična vnetna avtoimunska bolezen osrednjega živčnega sistema, ki nastane kot posledica propadanja ovojnic živčnih vlaken, ki ščitijo nevrone v hrbtenjači in možganih. Osebe, ki zbolijo za to boleznijo, imajo zato lahko med drugim težave z vidom, ravnotežjem in gibljivostjo.
Da lahko terapija v hiperbarični komori pomaga obolelim z MS, je neki ameriški zdravnik ugotovil po naključju. Njegovemu odkritju je sledila vrsta znanstvenih raziskav.
Leta 1975 je vodilni zdravnik na področju hiperbarične medicine, d. Richard Neubauer zdravil bolnika z znaki MS. Ker so se bolniku neverjetno omilili bolezenski znaki, je to vodilo v vrsto znanstvenih raziskav.
Neubauer je poročal, da se je od 70 do 80% obolelih stanje izboljšalo ali stabiliziralo z hiperbarično kisikovo terapijo (do 1,5 bara). Terapija se je izkazala za učinkovito. Leta 1984 je Neubauer poročal, da so pri več kot 10.000 bolnikih v 14ih državah, ki so jih zdravili z HBOT, pri 70% opazili boljše delovanje možganov in črevesja/mehurja, poleg tega pa so imeli tudi manj mišičnih krčev.
To so dokazale tudi mednarodne raziskave, ki so jih izvedi na Japonskem in v Franciji. Francoska raziskava, je na primer potekala 8 let in vključevala 22 obolelih z MS. 11 bolnikom je opravilo 20 začetnih obiskov in se nato vračalo na dva obiska vsakih 20 dni. 11 bolnikov pa je opravilo le 20 začetnih terapij. Slednjim se je stane sčasoma poslabšalo, medtem pa bolnikov, ki so redno obiskovali komoro, se je stanje vrnilo v prvotno drastično manjkrat.
Krvno – možganska pregrada, je v veliki meri odvisna od kisika, da pravilno deluje. Ko je krvno – možganska pregrada poškodovana, možganska tkiva otekajo, ter ovirajo dotok kisika. Med HBOT kisik doseže celo območja, ki niso prekrvavljena, tako pregradi in tkivom pod njo omogoča, da se celijo ter tako obnovi zmožnost živcev, da prenašajo impulze.
Učinkovitost HBOT je odvisna od tega, ali so poškodovane celice resnično odmrle, ali samo mirujejo. Neubauer je poudaril pomen zgodnjega zdravljenja, ko je še možnost, da kisik pomaga obnoviti delovanje. Vseeno pa so tudi dolgotrajni bolniki izredno napredovali.
Elainina zgodba
Britanka Elaine Green, se je pred 20 leti, ko je dobila diagnozo MS bala, da bo do konca življenja trepala zaradi posledic MS. Nato ji je sodelavka predlagala, naj se obrne na center za podporo obolelim za MS, kjer so ji predlagali, da poskusi s hiperbarično kisikovo terapijo. Zdaj Elaine vsak teden po eno uro sedi v komori in po maski diha kisik pod tlakom. Čeprav jamstva, da bo ta terapija pomagala ni, je bil učinek na njene bolezenske znake skoraj takojšen. ˝Zelo je pomagala pri lajšanju moje utrujenosti. Preden sem poskusila s terapijo, mi ni bilo do ničesar. Ves čas sem si želela le, da bi se lahko usedla.˝ Elaine hodi na terapijo 1x tedensko in je do pred kratkim, ko se je upokajila, še brez težav delala; še vedno živi aktivno – lani je celo nosila olimpijsko baklo. ¨Včasih sem še vedno nekoliko utrujena, odvisno od tega, kaj sem počela, vendar kisikova terapija pomaga obvladovati bolezenske znake˝ pravi Elaine.