Rdeča SVETLOBNA TERAPIJA

Rdeča svetlobna terapija, znana tudi kot fotobiostimulacija, je postala izjemno priljubljena metoda za zdravljenje in izboljšanje različnih stanj. Njene korenine segajo v pradavnino, danes pa več kot 50.000 študij dokazuje, da je svetlobna rdeča LED terapija z bližnjo infrardečo terapijo izjemno učinkovita pri različnih stanjih, s svojim osnovnim principom delovanja na celico.

Koristi zdravju in učinki na telo (fotobiostimulacija):

Zmanjšanje bolečine

Rdeča LED svetlobna terapija je znana po svoji sposobnosti zmanjšanja bolečine pri različnih boleznih in poškodbah. Svetloba prodre globoko v tkiva, spodbuja pretok krvi in sproži procese, ki lajšajo bolečino. To je lahko koristno pri zdravljenju bolečin v mišicah, sklepih, vnetjih ter kroničnih bolečinah.

V klinični študiji je bila neuropatska bolečina, povzročena zaradi spinalne poškodbe dramatično zmanjšana ob uporabi rdeče svetlobne terapije. Bližnje infrardeče valovanje nasploh zmanjša bolečina, manjša spazme, znižuje vnetja, izboljša cirkulacijo, manjša togost v telesu.

Izboljšanje kožnega zdravja

Rdeča svetlobna terapija lahko dramatično vpliva na stanje vaše kože. Valovanje rdeče svetlobe targetirajo mitohondrijske kromopore v kožni celici in tako se generira kolagenski protein na bolj holistični način, kar je najbolj vidno na sami površini kože. Prav tako se aktivirajo matične celice, ki popravljajo poškodbe tkiva.

Najbolj je torej rdeča svetlobna LED terapija (fotobiostimulacija) znana po izjemni spodbudi proizvodnje kolagena, kar je ključno za elastičnost in zdravje kože. To lahko zmanjša videz gubic, drobnih gubic ter izboljša teksturo kože. A ne uporablja se samo za pomlajevanje, saj so študije pokazale tudi odlične rezultate pri hipertroničnih brazgotinah, aknah in drugih kožnih težavah. Prav tako pomaga pri odvajanju celulita.

Pospeševanje celjenja ran

Ena izmed izjemnih prednosti rdeče LED svetlobne terapije je njena sposobnost pospeševanja celjenja ran. Svetlobna energija spodbuja celično aktivnost, kar pripomore k hitrejšemu obnavljanju tkiva. To je zelo koristno pri zdravljenju manjših ran, opeklin ter drugih poškodb kože.

Zmanjšanje vnetnih markerjev

Rdeča svetloba lahko zmanjša vnetja tako na površini kože kot tudi globoko v tkivih. Drastično zmanjša vnetne markerje. Svetloba pomaga uravnavati imunski odziv telesa ter zmanjšuje otekline in rdečico, ki sta pogosto povezani s vnetnimi procesi. Zaradi rezultatov znižanja vnetnih markerjev se fotobiostimulacija uporablja tudi pri vseh avtoimunih boleznih, artritisu, travmatskih poškodbah možgan, poškodbah hrbtenjače.

Izboljšanje mišične mase

Svetlobna terapija lahko prispeva k izboljšanju mišične mase in moči. Svetloba spodbuja pretok krvi v mišicah, kar pripomore k boljši oskrbi s hranili in kisikom. To lahko izboljša mišično regeneracijo in pripomore k hitrejšemu okrevanju po vadbi.

Profesionalni športniki v okviru svojih klubskih zdravnikov in trenerjev rdečo LED svetlobno terapijo uporabljajo že zelo dolgo časa, z razvojem in cenovno dostopnostjo pa je na voljo tudi posameznikom za domačo uporabo.

Pomiritev nervnega sistema in vpliv na spanec

Rdeča svetlobna terapija ima tudi pomirjujoč učinek na živčni sistem. Pomaga zmanjšati stres, tesnobo ter izboljšuje spanec. Sproščen živčni sistem ima pozitiven vpliv na celotno telesno in duševno počutje.

Uporaba rdeče LED svetlobne terapije izboljša spanje in ta pogumna trditev temelji na njenem učinku na ravnovesje hormonov in vpliv na biološko uro. Rdeča svetloba spodbuja proizvodnjo melatonina, hormona, ki uravnava spanje. Z redno izpostavljenostjo rdeči svetlobi se raven melatonina poveča, kar bi izboljša kakovost spanja. Se pa uporaba ne priporoča tik pred spanjem, najbolj idealno je zjutraj.

Spodbujanje lasne rasti

Zaradi svojih spodbujevalnih učinkov na celično delitev in pretok krvi lahko rdeča LED svetlobna terapija pomaga tudi pri spodbujanju rasti las. Zdrava lasišča imajo večjo sposobnost proizvodnje zdravih lasnih mešičkov.

Svetlobno valovanje rdeče svetlobe stimulira epidermijsko matično celico v lasnem foliklu, kar aktivira folikel v anageno stanje, torej stanje aktivne rasti.

Lase obnavlja tudi na plešastem lasišču!

Izboljšanje krvnega pretoka, cirkulacije

Svetloba izboljšuje pretok krvi tako na površini kože kot tudi v globljih plasteh tkiv. Boljši krvni pretok pripomore k boljšemu prenosu hranil in kisika po telesu ter spodbuja regeneracijo in obnovo tkiv.

Lajšanje simptomov artritisa

Zaradi svoje sposobnosti zmanjšanja vnetij in lajšanja bolečine lahko rdeča svetlobna terapija pomaga tudi pri lajšanju simptomov artritisa. To je lahko koristno pri izboljšanju gibljivosti sklepov ter zmanjševanju nelagodja.

Povečanje plodnosti

Trditev, da rdeča svetlobna terapija lahko poveča plodnost, primarno izhaja iz njenega splošnega pozitivnega učinka na celično delovanje in krvni obtok. Zagovorniki te terapije trdijo, da svetloba spodbuja boljše delovanje reproduktivnih organov ter posledično izboljšuje možnosti za zanositev. Po uporabi se zviša tudi libido, tako pri ženskah kot moških.  Prav tako naj bi rdeča svetloba zmanjševala stres in tesnobo, kar lahko prav tako pozitivno vpliva na plodnost. A tukaj imamo še izmerjen vpliv na moški testosteron, saj rdeča svetlobna terapija stimulira fotoreceptorske proteine, ki zvišuje testosteron. Druge študije so pokazale, da aktivira tudi pinealno žlezo v možganih, ki je prav tako povezana s plodnostjo pri moških in ženskah.

Vpliv na gostoto kosti

Rdeča LED svetloba z določeno valovno dolžino prodre v globlje plasti kosti in sproži procese, ki spodbujajo rast kostnega tkiva ter povečujejo gostoto kosti. Prav tako naj bi svetloba spodbujala boljšo absorpcijo kalcija in drugih mineralov, ki so ključni za zdrave kosti. Učinki so bili dokazani v številnih laboratorijskih raziskavah, bolj znana iz Brazilije, leta 2013, ko so testirali učinke na celjenje kosti. Ugotovili so, da fotobiostimulacija znatno poveča stopnjo mineralizacije že po sedmih dneh uporabe, po 14 dneh pa se že pokaže vpliv na gostoto kosti.

Zmanjšanje visceralne maščobe na trebuhu

Rdeča svetlobna terapija naj bi imela več različnih mehanizmov, ki lahko vplivajo na izgubo trebušne visceralne maščobe. Eden izmed teh mehanizmov je spodbujanje metabolizma, kar lahko pospeši razgradnjo maščob. Prav tako rdeča svetloba spodbuja boljšo cirkulacijo in pretok krvi v trebušni regiji, kar lahko pripomore k zmanjšanju kopičenja maščob.

Pripomore tudi k boljšemu odvajanju maščobnih kislin iz celic. Prav tako naj bi rdeča svetloba zmanjševala vnetja v telesu, kar lahko prispeva k izgubi maščobe.

Rdeča svetlobna terapija in bližnja infrardeča terapija se uporablja tudi kot podpora pri:

  • fibromialgiji;
  • hašimotu, težavah s ščitnico;
  • depresija in anksioznost;
  • tendinitis je akutno vnetje tetiv mišic;
  • boleznih dlesni.
  • bolezni srca in ožilja.