Če ste pogosto utrujeni, brez energije, ali imate glavobole, je možen vzrok lahko tudi pomanjkanje kisika. Z uporabo hiperbarične kisikove terapije odpravljamo utrujenost, izboljšamo svojo storilnost in preprečujemo morebitne bolezni, ki jih prinaša intenzivno delo in današnji način življenja. Tudi športniki so po napornih treningih manj utrujeni in imajo več energije, kadar koristijo kisikovo terapijo. Ta pomaga tudi pri hudi obliki utrujenosti – sindromu kronične utrujenosti, kar so potrdile raziskave in praksa. Učinek se lahko opazi že po prvi terapiji.
V ameriški kliniki Mayo so ugotovili, da je sindrom kronične utrujenosti zapletena motnja, za katero je značilna izredna utrujenost, ki je ne more razložiti nobeno zdravstveno stanje. Utrujenost se lahko poslabša s telesno ali psihično dejavnostjo, žal pa se ne izboljša s počitkom. Vzrok za kronično utrujenost ni znan, čeprav obstaja mnogo teorij, od virusnih okužb do psihičnega stresa. Nekateri strokovnjaki so prepričani, da sindrom kronične utrujenosti sproža vrsta dejavnikov.
RAZISKAVE
V reviji Journal of Chronic Fatigue Syndrome so objavili raziskavo, katere namen je bil ugotoviti ali hiperbarična kisikova terapija lahko kot dodatna terapija izboljša kakovost življenja tako, da bi se funkcionalni status izboljšal pri ljudeh s sindromom kronične utrujenosti. Opravili so naključno, a nadzorovano študijo na 15 bolnikih s sindromom kronične utrujenosti, okuženih z mikoplazmo in 14 bolnikih s sindromom kronične utrujenosti, pri katerih ni bilo opaziti mikoplazme.
Ugotovili so, da se telesna bolečina po hiperbarični terapiji zniža, prav tako so bili tudi na splošno manj utrujeni. Raziskovalci so zapisali, da so odkrili določene smernice, čeprav bi bilo potrebnih več raziskav, da bi lahko o tem trdno sklepali. Manjša utrujenost ob večji aktivnosti in boljši odzivni čas, so močno izboljšali kakovost življenja in okrepili funkcionalni status udeležencev, zato se iz tega da sklepati, da bi to lahko bila primerna dodatna terapija.
KRONIČNA UTRUJENOST SE NE SMATRA ZA BOLEZEN
O sindromu kronične utrujenosti so prvič pisali v tridesetih letih prejšnjega stoletja, vendar je težko opisati, kako do njega pride. V zadnjih nekaj desetletjih se je na to osredotočilo vse več raziskav. Trenutno etiologija ni znana in niso ugotovili nobenih natančnih patoloških nepravilnosti, zato je kronična utrujenost še vedno sindrom in ne bolezen ali skupek bolezni.
IN KAKO DELUJE KISIKOVA TERAPIJA PRI LAJŠANJU TEŽAV S KRONIČNO UTRUJENOSTJO?
Dovod kisika vpliva na imunski sistem, celjenje ran in notranjo napetost žil. Kisik je ključni dejavnik v delovanju imunskega sistema. Bele krvničke potrebujejo molekularni kisik kot podlago za uničevanje mikrobov. Tukaj kisik deluje kot podlaga za nastanek prostih radikalov, ki neposredno in posredno spodbudijo uničevalno moč fagocitov.
Ta endogeni antimikrobni sistem dobesedno neha delovati, ko kisika primanjkuje. Zviševanje količine kisika v tkivih pa lahko omogoči ponovno vzpostavitev delovanja belih krvničk in ponovno vzpostavitev primernega antimikrobnega delovanja.
Vir: AHA Hyperbarics. Članki in raziskave. Najdeno na spletnem naslovu: http://www.hbot.eu/si/hbot/lanki-in-raziskave-10.html